قدمگاه

قَدَمگاه به برخی از مکانهای زیارتی می‌گویند که گمان می‌رود زمانی یکی از پیامبران و یا مقدسان از آن محل عبور کرده باشد. غیر از جای پای منسوب به آن پیامبران و مقدسان، گاه جای سُم مَرکب یا اثر اصابت شمشیر، نیزه و عصای آنها که نشانۀ حضور و ورود آنها در جایی است، به‌عنوان تأییدکنندۀ قدمگاه شناخته شده است. در شماری از قدمگاهها، نقش دو کفِ پای انسان و گاه یک کفِ پا دیده می‌شود. معمولاً سنگ قدمگاهها را در محفظه یا بنایی نگهداری می‌کنند.

قابوسنامه

قابوسنامه کتابی است در آیین سیاست و زندگی به زبان فارسی که عنصرالمعالی کیکاووس بن اسکندر بن قابوس بن وشمگیر، از آخرین امیران سلسلۀ زیاریان، برای پسرش گیلانشاه (نوادۀ دختری سلطان محمود غزنوی) نوشته است. دربارۀ تاریخ این کتاب اطلاع دقیق در دست نیست؛ اما برخی محققان به دلایلی تألیف آن را میان سالهای 457 تا 462 ﻫ ق، دانسته‌اند. چون کیکاووس را در تاریخ زیاریان به قابوس دوم می‌شناسند، این کتاب به قابوسنامه مشهور شده است؛ درحالی‌که در بعضی از نسخه‌های خطی، این کتاب، از زبان نویسنده، کتاب‌النصیحة نام داشته است.

ق

ق پنجاهمین سورۀ قرآن کریم و در جزء بیست‌وششم آن است. در مکه بر پیامبر اسلام (ص) نازل شده است و 45 آیه دارد. نام این سوره از نخستین آیۀ آن گرفته شده است که با حروف مقطعۀ ق (قاف) آغاز می‌شود. (حروف مقطعه یک یا چند حرف رمزگونه است که در آغاز 29 سورۀ قرآن آمده و جدا از یکدیگر خوانده می‌شود.) نام دیگر این سوره باسِقات (درختان بلند) است. این واژه در آیۀ دهم به‌کار رفته است.

فردوس

فردوس از شهرهای استان خراسان جنوبی و مرکز شهرستان فردوس است. این شهر در حدود 198 کیلومتری شمال غربی بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی، و 1051 کیلومتری جنوب شرقی تهران قرار دارد. جمعیت فردوس براساس سرشماری سال 1395 ﻫ ش، 695 28 نفر برآورد شده است.

فرانسه

فرانسه کشوری است در شمال غربی اروپا. این کشور از شمال به دریای مانش، بلژیک و لوکزامبورگ؛ از شمال شرقی به آلمان؛ از شرق به سویس و ایتالیا؛ از جنوب و جنوب غربی به دریای مدیترانه، اسپانیا، موناکو، و آندورا؛ و از غرب به خلیج بیسکی، در اقیانوس اطلس، محدود است. پایتخت این کشور پاریس و مساحت آن 965 543 کیلومتر مربع است. فرانسه به‌لحاظ وسعت، بزرگ‌ترین کشور اروپای غربی است. نام فرانسه از قوم فرانک، که از قرن سوم میلادی در این سرزمین ساکن شدند، گرفته شده است. فرانسه از مهم‌ترین کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی به‌شمار می‌رود.

فراموشم مکن

فَراموشم مَکن گیاهی است علفی، یک‌ساله، دوساله یا پایا (چندساله). این گیاه بومی مناطق معتدل و گرمسیری آسیا، افریقا، اروپا و امریکای شمالی است. تاکنون در جهان، حدود 90 گونه از این گیاه شناسایی شده است که 15 گونۀ آن در شمال، غرب و نقاط مرکزی ایران می‌روید و 3 گونه از آن میان، انحصاری ایران‌اند یعنی فقط در ایران می‌رویند.