جلد یازدهم فرهنگنامه

فرهنگنامه کودکان و نوجوانان – جلد یازدهم

پدید آورنده: شورای کتاب کودک

زیر نظر: توران میرهادی (خمارلو) و ایران گرگین

ناشر: شرکت تهیه و نشر فرهنگنامه کودکان و نوجوانان (سهامی عام)

صفحه آرایی: مجید بلوچ و نوید بلوچ

نقشه ها: امیرصفا خطیب زاده

چاپ اول: 1387

شابک: 7 – 11 – 6356 – 964

شابک (دوره): 1 – 00 – 6356 – 964

جلد یازدهم فرهنگنامه به دو بخش پیوست و نمایه تقسیم شده است و تمام آن به مدخل های مربوط به یک یا چند حرف الفبا اختصاص ندارد. این جلد مانند جلد پنجم فرهنگنامه است و کارکردی دوگانه دارد.

بخش پیوست این جلد حاوی 90 مقاله از حرف آ تا پایان حرف ج همراه با 236 تصویر، 7 نقشه و 5 نمودار است. از این مجموعه 72 مقاله، مقاله های جدید هستند که در جلدهای پیشین نیامده است. این مقاله ها در فهرست جلد با علامت * مشخص شده اند. تعداد 18 مقاله که اطلاعات آنها در اثر گذشت زمان نیاز به بازبینی داشته است، مانند مقاله های مربوط به جغرافیای ایران و جهان، ایدز و اینترنت روزآمد شده اند. اطلاعات آماری مربوط به شهرهای ایران براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1385 نیز روزآمد شده و به صورت جدول در پایان مقاله ایران آمده است. مهمترین تغییرات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در سایر کشورهای جهان در هریک از قاره ها مطرح شده است. از جمله مقاله های این جلد می توان از مقاله های بلند الفبا، بازیافت و پست مدرنیسم، زندیگنامه ها مانند مقاله های اختصاص یافته به محمود افشار، احمد بیرشک، استانیسلاوسکی و بلا بارتوک، مقاله های ورزشی مانند اسنوبورد و پاراگلایدر، و مقاله های علمی مانند ابررسانا نام برد. در این جلد 27 مقاله به ایران اختصاص یافته است و در مقاله های دیگر نیز اطلاعات گوناگون مربوط به ایران گنجانده شده است.

بخش دوم شامل نمایه عنوان های موضوعی است که با حروف آ تا ج آغاز می شوند و در جلدهای 1 تا 10 مطالبی درباره آنها ذکر شده است.

دانلود فهرست مدخل های جلد یازدهم فرهنگنامه

Vol11 جلد یازدهم فرهنگنامه
Vol11P جلد یازدهم فرهنگنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.