کیوی

کیوی از درختان میوه و خزان‌برگ، بومی جنوب شرق چین است. در اوایل قرن بیستم میلادی، از چین به زلندنو برده و در آنجا کشت شد. سپس در انگلستان و ایالات متحد امریکا و سایر منطقه‌های جهان رواج یافت. درخت کیوی در شمال ایران، در حاشیۀ دریای خزر، در استانهای گیلان، مازندران و گلستان کاشته می‌شود. میوۀ کیوی از محصولات صادراتی ایران است.

کیسه‌کِشیش

کیسه کِشیش گیاهی است یک‌ساله یا دوساله و بومی نواحی مدیترانه. این گیاه در سراسر جهان در مزرعه‌ها، زمینهای بایر و کنار جاده‌ها به‌صورت علف هرز می‌روید. در ایران یک گونه کیسه‌کشیش وجود دارد که در بیشتر منطقه‌های کشور دیده می‌شود.

کوکا

کوکا درختچه‌ای است همیشه‌سبز و بومی غرب امریکای جنوبی، به‌ویژه پرو و بولیوی. امروزه، این گیاه در آسیای جنوب شرقی، افریقا و سایر منطقه‌های گرمسیر جهان نیز کاشته می‌شود.

کوکب

کوکَب گیاهی زینتی، پایا (چندساله) و بومی مکزیک و امریکای مرکزی است. تاکنون در جهان، حدود 40 گونه از این گیاه شناسایی شده است که در بیشتر منطقه‌های معتدل کاشته می‌شوند. چند رقم کوکب در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار به ایران وارد شده است. کوکب را برای گلهای زیبا و بادوام آن در باغچه‌ها و پارکها می‌کارند.