کد

کُد مجموعه‌ای از نشانه‌های قراردادی است که برای تبدیل اطلاعات و دسترسی آسان و در پاره‌ای موارد برای پنهان داشتن اطلاعات به‌کار می‌رود. مانند حرفهای الفبا، عددها، رنگ، صوت و تصویر. تبدیل اطلاعات به کد را کدگذاری می‌گویند. کدگذاری در بسیاری از حوزه‌ها مانند برنامه‌نویسی کامپیوتر، ریاضیات، مخابرات حمل‌ونقل و پزشکی کاربرد دارد. کدهای کامپیوتری، سَرنامها، رشته‌ نمادها، کدهای تصویری، کد‌رنگها و کد ژنتیک از مهم‌ترین انواع کدها هستند. کُد از واژۀ لاتینی کُدِکس آمده است. اروپاییان در آغاز به مجموعه‌ای از ورقهای به‌هم دوخته شدۀ دارای جلد (کتاب) کدکس می‌گفتند.

کامیون

کامیون خودرویی پرقدرت است که برای حمل بار طراحی و ساخته می‌شود. با کامیون انواع مواد مانند سوخت، محصولات صنعتی، مصالح ساختمانی، تولیدات معدنی، مواد غذایی و دام و طیور حمل می‌شود.

کامپوزیت

کامپوزیت ماده‌ای جامد است که از دو یا چند مادۀ جامد متفاوت تشکیل می‌شود. خواص فیزیکی و مکانیکی کامپوزیت مؤثرتر از خواص هر‌یک از مواد تشکیل‌دهندۀ آن است. هر‌یک از مواد تشکیل‌دهندۀ کامپوزیت را یک جزء می‌نامند. این جزءها از نظر شیمیایی ترکیب نمی‌شوند، ازاین‌رو خواصِ خود را در کامپوزیت حفظ می‌کنند. کامپوزیتها را به‌صورت طبیعی و یا مصنوعی تولید می‌کنند. با پیشرفت فناوری، کاربرد کامپوزیتهای مصنوعی به‌ویژه نانوکامپوزیتها گسترش یافته است و تقریباً در بیشتر صنایع به‌کار می‌روند. واژۀ کامپوزیت از کلمۀ انگلیسی Compose به معنای ترکیب کردن و ساختن گرفته شده است.

کامپیوتر

کامپیوتر (رایانه) دستگاهی است الکترونیکی که با سرعت و دقتی بیش از تصور محاسبات پیچیده را انجام می‌دهد، اطلاع‌رسانی و ذخیره‌سازی می‌کند، به پردازش (کنترل و هدایت) داده‌ها می‌پردازد و به نیاز کاربران در زمینه‌های علم و اطلاع پاسخ می‌دهد. ریاضیدانان و دانشمندان در طی قرنها تفکر، بررسی و پژوهش برای یافتن وسیله‌های محاسبه، به این دستاورد رسیده‌اند.

کارخانه

کارخانه مکانی است با یک یا چند ساختمان و تجهیزاتی ویژه برای تولید کالا. در کارخانه نیروهای انسانی آموزش‌دیده با استفاده از مواد اولیه و مجموعه‌ای از ماشین‌آلات و ابزارها و با مصرف انرژی کالاهای گوناگون تولید می‌کنند.

کاغذ

کاغذ ورقه‌ای نازک، هموار و شکل‌پذیر است که معمولاً از خمیر الیاف گیاهی (بیشتر از چوب درختان) تهیه می‌شود. از الیاف مصنوعی و مواد معدنی نیز کاغذ ساخته می‌شود. کاغذ کاربردهای گوناگون دارد که مهم‌ترین آن نوشتن، چاپِ کتاب و نشریات است. کاغذ از زمان اختراع آن تا امروز وسیله‌ای مهم و قابل‌اعتماد برای انتقال اندیشۀ بشر بوده است که پیدایش صنعتِ چاپ بر اهمیت آن بسیار افزود.