آسفالت

آسفالت مخلوطی است از قیر، شن و ماسه که برای روکش کردن سطح خیابانها، جاده‌ها، فرودگاهها و بام خانه‌ها به کار می‌رود. قیر مادۀ معدنی سیاه و چسبنده‌ای است که از نفت خام به‌دست می‌آید.

آسانسور

آسانسور دستگاهی است که انسان یا کالایی را به‌طور قائم بالا یا پایین می‌برد. بیشتر به‌صورت اتاقکی در بسته یا سکّویی روباز است که در ساختمانهای بلند، کارخانه‌ها، کشتیها یا معدنهای عمیق، به‌کمک انرژی الکتریکی کار می‌کند. آسانسور نوعی بالابَر است.

آبگَرمکُن

آبگَرمکُن وسیله‌ای است برای گرم کردن آب که از آن بیشتر در خانه‌ها استفاده می‌کنند. آبگرمکنها بیشتر گازی یا برقی هستند. برخی از آبگرمکنها مَخزَنی به‌شکل استوانۀ ایستاده دارند که آب در آن گرم و ذخیره می‌شود. بزرگی آبگرمکنها به مقدار مصرف آب گرم بستگی دارد.

آبکاری

آبکاری پوشاندن سطح یک جسم است با لایه‌ای سخت و نازک از یک فلز. جسم ممکن است از فلز، پلاستیک، چینی، شیشه یا موادی مانند آنها باشد. آبکاری بیشتر از راه اِلِکترولیز انجام می‌گیرد. طلا، نقره، مس، روی، کروم، نیکل، و قلع از متداول‌ترین فلزهای پوشش‌دهنده هستند. آبکاری بیشتر برای جلوگیری از خوردگی و سایِش، بهتر کردن ظاهر از نظر رنگ و جَلا، به دست آوردن خواصی ویژه‌، مانند بازتاب نور، رسانایی الکتریسیته یا سختی مناسب، و افزایش ابعاد جسم انجام می‌شود. آبکاری را آب ‌دادن و آبِ فلزکاری نیز می‌گویند.

آبرسانی

آبرسانی تأمین آب و انتقال آن است به محل مصرف برای آشامیدن، پُخت‌وپَز و شستشو، آبیاری، کارهای صنعتی، تولید الکتریسیته، ورزش و قایقرانی، حفاظت از حیات وحش، پرورش ماهی و مانند آنها.