کبوترخانه

کبوترخانه (کبوترخان) بنایی است که برای لانه کردن کبوتران ساخته می‌شود. از فضولات کبوترها در کشاورزی و در صنایع چرم‌سازی، رنگرزی و ساخت باروت استفاده می‌شود. به کبوترخانه برج کبوتر نیز گفته می‌شود.

قهوه‌خانه

قهوه‌خانه نخست محلی عمومی یا خصوصی برای عرضه و نوشیدن قهوه بوده است. سپس در قهوه‌خانه‌های عمومی بعضی فعالیتهای ادبی و هنری و برخی سرگرمیها و بازیها نیز ظاهر شد. پس از رواج چای، این نوشیدنی نیز در قهوه‌خانه‌ها عرضه می‌شد و به‌تدریج جای قهوه را در ایران گرفت. در دورۀ اخیر در ایران، قهوه‌خانه‌ها محلی برای نوشیدن چای و استفاده از چُپُق و قَلیان، صَرفِ صبحانه و نهار و گاه شام، ملاقات اشخاص، یافتن صاحبان مشاغل ساختمانی و نیز بعضی معاملات است.

قفل

قُفل ابزاری است برای محکم‌تر بستن انواع در، کشو، صندوق و مانند آن که با کلید و یا از راه تنظیم حروف و اعداد باز و بسته می‌شود. قفل را از مواد مختلف چون آهن، فولاد، برنج، طلا و چوب و به شکلهای مختلف می‌سازند.

قیچی

قیچی ابزاری تیز است که با آن پارچه، کاغذ، مو، ورقِ فلز، سیم و اشیای دیگر را می‌بُرند و گاه شکل می‌دهند. این وسیله یک جفت تیغۀ نابرابر است که از وسط با میخ، پیچ یا پَرچ به یکدیگر وصل شده‌اند. هر کدام از تیغه‌ها سوراخی برای قرار دادن انگشت شست و دو یا چند انگشت دیگر دارد. قیچی را در اندازه‌های گوناگون و از فلزاتی مانند آهن و فولاد و یا پلاستیک فشرده و گاهی از پلاستیک و فلز می‌سازند.