قوۀ مقننه (قوۀ قانون‌گذاری) در کشورهایی که حکومت آنها بر تفکیک قوا استوار است، یکی از سه قوای حکومت به‌شمار می‌رود و وظیفۀ آن تصویب، اصلاح یا لغو قوانین است و از نمایندگانِ انتخاب‌شدۀ مردم یک کشور از حوزه‌های جغرافیایی معین تشکیل می‌شود. در بسیاری از کشورها قوۀ مقننه که پارلمان نیز نامیده می‌شود، از دو مجلس تشکیل می‌شود. مجلسی که نمایندگان آن را مردم با رأی مستقیم انتخاب می‌کنند و مجلس دیگری که نمایندگان آن اختیارات کمتری دارند و بعضی از آنها انتصابی هستند. وجود قوۀ مقننه و نمایندگانی که مردم در انتخابات سراسری و عمومی با رأی مخفی انتخاب می‌کنند، به‌معنی مشارکت مردم در ادارۀٔ کشور و نشان‌دهندۀ دموکراسی غیرمستقیم است. قوۀ مجریه (دولت) در برابر قوۀ مقننه مسئول است. پیگیری اجرای قوانین تصویب‌شده در قوۀ مقننه برعهدۀ قوۀ مجریه است. معمولاً نخست‌وزیر و وزیران دولتها با رأی اعتماد قوۀ مقننه رسمیت پیدا می‌کنند.

کاربر گرامی
می‌دانید که فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برآمده از شورای کتاب کودک است. شورای کتاب کودک مؤسسه‌ای مردم نهاد است که نزدیک به 60 سال است که به فعالیت‌های فرهنگی و مردمی مشغول است.
شورا و فرهنگنامه در تمامی سال‌های حیات خود بدون هیچ بودجه و حمایت مالی دولتی و یا خصوصی فقط با حمایت‌های علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان، ادامۀ کار داده است.
نسخۀ مجازی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان قدمی دیگر در ادامۀ فعالیت‌های این نهاد است که قرار بر آن داشتیم تا به صورت رایگان در اختیار کودکان و نوجوانان سرزمینمان قرار گیرد. امکان دیگری نداشتیم تا برای رسیدن به آن لحظه از حمایت شما در خرید مقالات در نسخۀ مجازی برخوردار شویم.
با عضویت در سایت فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، و خرید حمایتی بسته‌های مقالات، به انتشار فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان کمک کنید.

کاربر عزیز، برای مشاهده محتوای این مدخل، باید در حساب کاربری خود وارد شوید و مدخل را خریداری کنید.

مبلغ قابل پرداخت: 4,000 تومان

خرید آنلاین


نکته مهم:
با خرید این مدخل دسترسی آن برای شخص شما باز خواهد شد. برای رعایت نمودن قانون کپی رایت از انتشار محتوای این صفحه جدا خودداری فرمایید. مدخل های خریداری شده در حساب کاربری شما قابل مشاهده میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.