قوۀ مجریه (دولت) در کشورهایی که حکومت آنها بر تفکیک قوا استوار است یکی از سه قوای حکومت است که مسئولیت کلی سیاست‌گذاری، نظارت، هماهنگی و اجرای سیاستهای حکومت بر پایۀ مصوبات هیئت دولت و قوانین تصویب‌شدۀ قوۀ مقننه را بر عهده دارد. پایه‌ها یا ارکان اصلی قوۀ مجریه را رئیس دولت و وزیران او تشکیل می‌دهند که در اصطلاح کابینه یا هیئت دولت ‌خوانده می‌شوند. در بعضی کشورها ریاست دولت و قوۀ مجریه بر عهدۀ نخست‌وزیر است؛ و در بعضی نظامها رئیس‌جمهور این وظیفه و مسئولیت را برعهده دارد. در سطوح عالی، جمع وزیران زیرنظر رئیس قوۀ مجریه به‌صورت رسمی مسئول اجرای سیاستها و پیش‌ بردن برنامه‌های دولت‌اند. در سطوح پایین‌تر، معاونان وزیران و رؤسای ادارات و کارمندان حرفه‌ای و متخصص قرار دارند که مجری آن سیاستها و مصوبات به‌شمار می‌روند؛ نیروهای ارتش و پلیس هم کارگزاران تأمین امنیت و انضباط اجتماعی‌اند. دولت، سیاست حکومت را تدوین و عملی ‌شدن آن را تضمین می‌کند و در صورت لزوم و برای گرفتن اجازۀ انجام عمل، به قوۀ مقننه رجوع و تقاضای تصویب قانون می‌کند.

کاربر گرامی
می‌دانید که فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برآمده از شورای کتاب کودک است. شورای کتاب کودک مؤسسه‌ای مردم نهاد است که نزدیک به 60 سال است که به فعالیت‌های فرهنگی و مردمی مشغول است.
شورا و فرهنگنامه در تمامی سال‌های حیات خود بدون هیچ بودجه و حمایت مالی دولتی و یا خصوصی فقط با حمایت‌های علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان، ادامۀ کار داده است.
نسخۀ مجازی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان قدمی دیگر در ادامۀ فعالیت‌های این نهاد است که قرار بر آن داشتیم تا به صورت رایگان در اختیار کودکان و نوجوانان سرزمینمان قرار گیرد. امکان دیگری نداشتیم تا برای رسیدن به آن لحظه از حمایت شما در خرید مقالات در نسخۀ مجازی برخوردار شویم.
با عضویت در سایت فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، و خرید حمایتی بسته‌های مقالات، به انتشار فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان کمک کنید.

کاربر عزیز، برای مشاهده محتوای این مدخل، باید در حساب کاربری خود وارد شوید و مدخل را خریداری کنید.

مبلغ قابل پرداخت: 4,000 تومان

خرید آنلاین


نکته مهم:
با خرید این مدخل دسترسی آن برای شخص شما باز خواهد شد. برای رعایت نمودن قانون کپی رایت از انتشار محتوای این صفحه جدا خودداری فرمایید. مدخل های خریداری شده در حساب کاربری شما قابل مشاهده میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.