قَطران ماده‌ای است چسبنده، غلیظ و روغنی به رنگ قهوه‌ای تیره یا سیاه، با بویی تند که از تقطیر تخریبی مواد آلی مانند چوب، زغال‌سنگ، نفت خام و تورب (زغال‌سنگ نارَس) به‌دست می‌آید. تقطیر تخریبی فرایندی است که طی آن‌ مادۀ اولیه را بدون حضور هوا به‌شدت گرم، و بخار حاصل را سرد می‌کنند. قطران مخلوطی از هیدروکربنها و کربن آزاد به‌دست‌آمده از مواد آلی مایع و جامد است که در آب حل نمی‌شود. در گذشته از قطران برای گرما و روشنایی، و از قطران چوب برای عایق کردن کشتیهای چوبی در برابر آب استفاده می‌کردند. اگر قطران را تَقطیر کنند، مواد حاصل را می‌توان در تهیۀ داروها، رنگها، مواد منفجره، عطرها، رِزینها، پلاستیکها، مواد عایق، روغنها، مواد ضدعفونی‌کننده، الیاف، اسید استیک، متانول و روغن کاج به کار برد. باقی‌ماندۀ غیرقابل تقطیر قطران، نوعی قیر است که در راه‌سازی و برای محافظت چوب و پوشش لوله‌ها به‌کار می‌رود.

کاربر گرامی
می‌دانید که فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برآمده از شورای کتاب کودک است. شورای کتاب کودک مؤسسه‌ای مردم نهاد است که نزدیک به 60 سال است که به فعالیت‌های فرهنگی و مردمی مشغول است.
شورا و فرهنگنامه در تمامی سال‌های حیات خود بدون هیچ بودجه و حمایت مالی دولتی و یا خصوصی فقط با حمایت‌های علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان، ادامۀ کار داده است.
نسخۀ مجازی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان قدمی دیگر در ادامۀ فعالیت‌های این نهاد است که قرار بر آن داشتیم تا به صورت رایگان در اختیار کودکان و نوجوانان سرزمینمان قرار گیرد. امکان دیگری نداشتیم تا برای رسیدن به آن لحظه از حمایت شما در خرید مقالات در نسخۀ مجازی برخوردار شویم.
با عضویت در سایت فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، و خرید حمایتی بسته‌های مقالات، به انتشار فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان کمک کنید.

کاربر عزیز، برای مشاهده محتوای این مدخل، باید در حساب کاربری خود وارد شوید و مدخل را خریداری کنید.

مبلغ قابل پرداخت: 4,000 تومان

خرید آنلاین


نکته مهم:
با خرید این مدخل دسترسی آن برای شخص شما باز خواهد شد. برای رعایت نمودن قانون کپی رایت از انتشار محتوای این صفحه جدا خودداری فرمایید. مدخل های خریداری شده در حساب کاربری شما قابل مشاهده میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.