قارچها فرمانرویی (سلسله‌ای) از موجودات زنده هستند که در اشکال مختلف از تک‌سلولی تا پرسلولی وجود دارند. مخمرها از قارچهای تک‌سلولی و کَپَکها و قارچهای کلاهک‌دار (چتری) از انواع قارچهای پرسلولی هستند. بسیاری از قارچها به‌شکل مستقل، برخی به‌شکل انگلی و برخی به‌شکل هم‌زیستی با جانوران و گیاهان یا قارچهای دیگر زندگی می‌کنند. قارچها در سراسر کرۀ زمین، حتی بیابانها، مناطقی با غلظت بالای نمک یا رسوبهای عمق دریاها زندگی می‌کنند. برخی از قارچها می‌توانند در محیطهایی با پرتو فرابنفش یا پرتوهای کیهانی در طول سفرهای فضایی نیز زنده بمانند. تاکنون، 000 144 گونه از قارچها شناسایی و نام‌گذاری شده‌اند. در ایران تاکنون، 229 3 گونه قارچ شناسایی شده است که حدود 300 1 گونه از آنها قارچهای کلاهک‌دار هستند. قارچها را قبلاً نوعی از گیاهان می‌دانستند، اما از سال 1969م، قارچها را به آن سبب که کلروفیل (سبزینه) ندارند، در فرمانرویی جداگانه رده‌بندی کردند. در سالهای اخیر، پژوهشگران با مطالعات ژنتیکی دریافته‌اند که قارچها به جانوران نزدیک‌ترند؛ اما در رشد و گوارش با آنها متفاوت‌اند.

کاربر گرامی
می‌دانید که فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برآمده از شورای کتاب کودک است. شورای کتاب کودک مؤسسه‌ای مردم نهاد است که نزدیک به 60 سال است که به فعالیت‌های فرهنگی و مردمی مشغول است.
شورا و فرهنگنامه در تمامی سال‌های حیات خود بدون هیچ بودجه و حمایت مالی دولتی و یا خصوصی فقط با حمایت‌های علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان، ادامۀ کار داده است.
نسخۀ مجازی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان قدمی دیگر در ادامۀ فعالیت‌های این نهاد است که قرار بر آن داشتیم تا به صورت رایگان در اختیار کودکان و نوجوانان سرزمینمان قرار گیرد. امکان دیگری نداشتیم تا برای رسیدن به آن لحظه از حمایت شما در خرید مقالات در نسخۀ مجازی برخوردار شویم.
با عضویت در سایت فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، و خرید حمایتی بسته‌های مقالات، به انتشار فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان کمک کنید.

کاربر عزیز، برای مشاهده محتوای این مدخل، باید در حساب کاربری خود وارد شوید و مدخل را خریداری کنید.

مبلغ قابل پرداخت: 4,000 تومان

خرید آنلاین


نکته مهم:
با خرید این مدخل دسترسی آن برای شخص شما باز خواهد شد. برای رعایت نمودن قانون کپی رایت از انتشار محتوای این صفحه جدا خودداری فرمایید. مدخل های خریداری شده در حساب کاربری شما قابل مشاهده میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.