فولاد آلیاژ آهن و کربن است و از طریق خالص‌سازی چدن یا آهن اسفنجی به‌دست می‌آید. آلیاژ از ترکیب کردن یک عنصر فلزی اصلی که به آن عنصر پایه می‌گویند، با یک یا چند عنصر فلزی یا غیرفلزی دیگر که به آنها عناصر آلیاژی می‌گویند، ساخته می‌شود. بیش از هزار نوع فولاد با کاربردهای گوناگون در کارخانه‌های فولادسازی تولید می‌شوند. هر یک از آنها خواص مکانیکی مانند سختی، ضربه‌پذیری و قابلیت چکش‌خواری و جوشکاری و خواص متالورژیکی مانند عناصر آلیاژی، ساختار، اندازه و ابعاد دانه‌بندی در مقیاس میکروسکوپ مخصوص به خود دارند. خواص مکانیکی فولادها به نوع و درصد عناصر آلیاژی آنها بستگی دارد. میزان کربن در فولادهای مختلف بین 002/0 تا 2 درصد است. با افزایش درصد کربن در فولاد، استحکام و سختی آن بیشتر می‌شود و انعطاف‌پذیری و قابلیت شکل‌دهی آن کاهش می‌یابد، تُردتر و شکننده‌تر می‌شود و قابلیت جوشکاری آن کم می‌شود. با افزودن مقدار کمی‌ عناصر آلیاژی مانند گوگرد، فسفر، سیلیسیم، منگنز، منیزیم، کبالت، کروم، نیکل، تیتانیم و وانادیم به فولاد ساده، فولاد آلیاژی به‌دست می‌آید. با افزودن مقادیر مناسبی از عناصر آلیاژی مذکور، می‌توان خواص مکانیکی فولاد را بهبود بخشید تا ضمن آنکه سخت‌تر می شود، تُردی و شکنندگی آن کاهش یابد و میزان انعطاف‌پذیری و چکش‌خواری آن بالا رود.

کاربر گرامی
می‌دانید که فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برآمده از شورای کتاب کودک است. شورای کتاب کودک مؤسسه‌ای مردم نهاد است که نزدیک به 60 سال است که به فعالیت‌های فرهنگی و مردمی مشغول است.
شورا و فرهنگنامه در تمامی سال‌های حیات خود بدون هیچ بودجه و حمایت مالی دولتی و یا خصوصی فقط با حمایت‌های علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان، ادامۀ کار داده است.
نسخۀ مجازی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان قدمی دیگر در ادامۀ فعالیت‌های این نهاد است که قرار بر آن داشتیم تا به صورت رایگان در اختیار کودکان و نوجوانان سرزمینمان قرار گیرد. امکان دیگری نداشتیم تا برای رسیدن به آن لحظه از حمایت شما در خرید مقالات در نسخۀ مجازی برخوردار شویم.
با عضویت در سایت فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، و خرید حمایتی بسته‌های مقالات، به انتشار فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان کمک کنید.

کاربر عزیز، برای مشاهده محتوای این مدخل، باید در حساب کاربری خود وارد شوید و مدخل را خریداری کنید.

مبلغ قابل پرداخت: 4,000 تومان

خرید آنلاین


نکته مهم:
با خرید این مدخل دسترسی آن برای شخص شما باز خواهد شد. برای رعایت نمودن قانون کپی رایت از انتشار محتوای این صفحه جدا خودداری فرمایید. مدخل های خریداری شده در حساب کاربری شما قابل مشاهده میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.