فِشار خون فشاری است که خون را درون سرخرگها به حرکت درمی‌آورد. به بیماری پرفشاری خون هم معمولاً فشار خون گفته می‌شود. سبب اصلی فشار خون نیرویی است که ماهیچۀ قلب، هنگام منقبض شدن، به خون درون قلب وارد می‌کند و آن را به درون سرخرگها می‌راند. این فشار را که براثر نیروی انقباض ماهیچۀ قلبی به خون درون سرخرگها وارد می‌شود، فشار سیستولی می‌نامند. هنگامی‌که ماهیچۀ قلب وارد دورۀ استراحت (دیاستول) می‌شود، قلب نیرویی برای راندن خون به درون سرخرگها وارد نمی‌کند، اما فشاری از طرف دیوارۀ سرخرگها به خون درون آنها وارد می‌شود که آن را فشار دیاستولی می‌نامند. فشار‌ خون سیستولی همواره از فشار خون دیاستولی بیشتر است. با هر بار تپش قلب فشار خون درون سرخرگها به فشار سیستولی و با تمام شدن دورۀ انقباضی، فشار خون به فشار دیاستولی می‌رسد. به فشاری که سبب راندن خون به درون سرخرگ آئورت و سرخرگهای اندامها می‌شود فشار خون سیستمی می‌گویند. فشار خون در سرخرگهای ششها را فشار خون ریوی می‌نامند.

کاربر گرامی
می‌دانید که فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برآمده از شورای کتاب کودک است. شورای کتاب کودک مؤسسه‌ای مردم نهاد است که نزدیک به 60 سال است که به فعالیت‌های فرهنگی و مردمی مشغول است.
شورا و فرهنگنامه در تمامی سال‌های حیات خود بدون هیچ بودجه و حمایت مالی دولتی و یا خصوصی فقط با حمایت‌های علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان، ادامۀ کار داده است.
نسخۀ مجازی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان قدمی دیگر در ادامۀ فعالیت‌های این نهاد است که قرار بر آن داشتیم تا به صورت رایگان در اختیار کودکان و نوجوانان سرزمینمان قرار گیرد. امکان دیگری نداشتیم تا برای رسیدن به آن لحظه از حمایت شما در خرید مقالات در نسخۀ مجازی برخوردار شویم.
با عضویت در سایت فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، و خرید حمایتی بسته‌های مقالات، به انتشار فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان کمک کنید.

کاربر عزیز، برای مشاهده محتوای این مدخل، باید در حساب کاربری خود وارد شوید و مدخل را خریداری کنید.

مبلغ قابل پرداخت: 4,000 تومان

خرید آنلاین


نکته مهم:
با خرید این مدخل دسترسی آن برای شخص شما باز خواهد شد. برای رعایت نمودن قانون کپی رایت از انتشار محتوای این صفحه جدا خودداری فرمایید. مدخل های خریداری شده در حساب کاربری شما قابل مشاهده میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.