اِسلامی، جزیره بزرگ‌ترین جزیرۀ دریاچۀ ارومیه است که به طول 5/24 کیلومتر و عرض 15 کیلومتر در شرق این دریاچه قرار دارد. مساحت آن 347 کیلومتر مربع است. به‌هنگام کم آبی دریاچۀ ارومیه در تابستان، به صورت شبه‌جزیره درمی‌آید و از شرق به جلگۀ تَلخه‌رود می‌پیوندد. بیشتر جزیرۀ اسلامی را کوه پوشانده است و بلندترین نقطۀ آن، کوه قَمیشلو، 2 175 متر از سطح آبهای آزاد بلندتر است. هوای جزیره در تابستان گرم و در زمستان سرد و میزان بارندگی سالانۀ آن کم و در حدود 300 میلی‌متر است. بیش از پنجاه چشمۀ دائمی در سراسر جزیره وجود دارد. در جزیرۀ اسلامی، پرندگان بومی دریاچۀ ارومیه و در باتلاقهای نزدیک آن آنقوت (گونه‌ای غاز) و بعضی از پرندگان مهاجر یافت می‌شوند. جزیرۀ اسلامی تنها جزیرۀ دریاچۀ ارومیه است که در آن عده‌ای از مردم زندگی می‌کنند. جمعیت آن حدود 8000 نفر است. این جزیره دارای چند روستاست و از نظر تقسیمات کشوری تابع استان آذربایجان شرقی است. در این روستاها، که مهم‌ترین آنها سَرای، گَمیچی، بوراچالو و بندر آق‌گُنبَد است، مردم به کشاورزی و دامپروری مشغول‌اند. مهم‌ترین محصولات جزیره عبارت است از: گندم، جو، میوه و فراورده‌های دامی. آب کشاورزی از چشمه و چاه فراهم می‌شود.

کاربر گرامی
می‌دانید که فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برآمده از شورای کتاب کودک است. شورای کتاب کودک مؤسسه‌ای مردم نهاد است که نزدیک به 60 سال است که به فعالیت‌های فرهنگی و مردمی مشغول است.
شورا و فرهنگنامه در تمامی سال‌های حیات خود بدون هیچ بودجه و حمایت مالی دولتی و یا خصوصی فقط با حمایت‌های علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان، ادامۀ کار داده است.
نسخۀ مجازی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان قدمی دیگر در ادامۀ فعالیت‌های این نهاد است که قرار بر آن داشتیم تا به صورت رایگان در اختیار کودکان و نوجوانان سرزمینمان قرار گیرد. امکان دیگری نداشتیم تا برای رسیدن به آن لحظه از حمایت شما در خرید مقالات در نسخۀ مجازی برخوردار شویم.
با عضویت در سایت فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، و خرید حمایتی بسته‌های مقالات، به انتشار فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان کمک کنید.

کاربر عزیز، برای مشاهده محتوای این مدخل، باید در حساب کاربری خود وارد شوید و مدخل را خریداری کنید.

مبلغ قابل پرداخت: 4,000 تومان

خرید آنلاین


نکته مهم:
با خرید این مدخل دسترسی آن برای شخص شما باز خواهد شد. برای رعایت نمودن قانون کپی رایت از انتشار محتوای این صفحه جدا خودداری فرمایید. مدخل های خریداری شده در حساب کاربری شما قابل مشاهده میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.