اَسب دَریایی ماهی کوچکی است که در دریاهای گرم و معتدل جهان زندگی می‌کند. تاکنون نزدیک به 50 گونه از آن شناسایی شده است. در ایران نیز در خلیج فارس، نزدیک جزیره‌های اَبوموسی، قِشم، هُرمُز و بَندَر لنگه یافت می‌شود. درازای آن از سر تا دُم 4 تا 30 سانتی‌متر است. سر این جانور، برخلاف ماهیان دیگر، در امتداد بدنش قرار نگرفته است و زاویه‌ای تشکیل می‌دهد که شبیه به سر اسب است. به‌همین‌سبب، این جانور اسب دریایی نامیده می‌شود. سراسر بدن اسب دریایی دارای صفحه‌های استخوانی گوشه‌داری است که به‌صورت حلقه‌هایی درآمده است. در کنار هم قرار گرفتن این حلقه‌های گوشه‌دار برآمدگیهایی در طول بدن جانور به وجود آورده است. اسب دریایی گردن و پوزه‌ای دراز دارد. دهانش کوچک و در انتهای پوزه است. چشمهایش برجسته است و برخلاف چشم ماهیان دیگر حرکت می‌کند. این جانور دُمی دراز دارد. اسب دریایی قهوه‌ای یا سیاه رنگ است و معمولاً لکه‌های خاکستری یا سفید دارد. اسب دریایی می‌تواند رنگ بدن خود را تغییر دهد. این ماهی فقط یک بالۀ پُشتی بزرگ دارد. بالۀ مَخرَجی آن بسیار کوچک است.

کاربر گرامی
می‌دانید که فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برآمده از شورای کتاب کودک است. شورای کتاب کودک مؤسسه‌ای مردم نهاد است که نزدیک به 60 سال است که به فعالیت‌های فرهنگی و مردمی مشغول است.
شورا و فرهنگنامه در تمامی سال‌های حیات خود بدون هیچ بودجه و حمایت مالی دولتی و یا خصوصی فقط با حمایت‌های علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان، ادامۀ کار داده است.
نسخۀ مجازی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان قدمی دیگر در ادامۀ فعالیت‌های این نهاد است که قرار بر آن داشتیم تا به صورت رایگان در اختیار کودکان و نوجوانان سرزمینمان قرار گیرد. امکان دیگری نداشتیم تا برای رسیدن به آن لحظه از حمایت شما در خرید مقالات در نسخۀ مجازی برخوردار شویم.
با عضویت در سایت فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، و خرید حمایتی بسته‌های مقالات، به انتشار فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان کمک کنید.

کاربر عزیز، برای مشاهده محتوای این مدخل، باید در حساب کاربری خود وارد شوید و مدخل را خریداری کنید.

مبلغ قابل پرداخت: 4,000 تومان

خرید آنلاین


نکته مهم:
با خرید این مدخل دسترسی آن برای شخص شما باز خواهد شد. برای رعایت نمودن قانون کپی رایت از انتشار محتوای این صفحه جدا خودداری فرمایید. مدخل های خریداری شده در حساب کاربری شما قابل مشاهده میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.