اَبریشَم تاری است بسیار نازک، محکم و درخشان به‌رنگ سفید شیری یا نزدیک به قهوه‌ای از ماده‌ای پروتئینی که کرم ابریشم به دور خود می‌تَنَد. کرم ابریشم، که به آن نوغان نیز می‌گویند، لارو یا نوزاد نوعی پروانه است. تار ابریشم بسیار محکم و سبک است و گرما را خوب حفظ می‌کند. مقاومت آن از رشتۀ فولادی که به همان قطر باشد بیشتر است و دمای 140 درجۀ سلسیوس را به‌مدت زیاد تحمل می‌کند. اگر کشیده شود، به همان شکلی که بوده است بر‌می‌گردد. به‌همین‌سبب از آن برای ساختن پارچه‌های گوناگون و تارهای بعضی از سازهای موسیقی استفاده می‌کنند. پارچه‌های ابریشمی چروک نمی‌شوند و به‌آسانی می‌توان آنها را اتو کرد.

کاربر گرامی
می‌دانید که فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برآمده از شورای کتاب کودک است. شورای کتاب کودک مؤسسه‌ای مردم نهاد است که نزدیک به 60 سال است که به فعالیت‌های فرهنگی و مردمی مشغول است.
شورا و فرهنگنامه در تمامی سال‌های حیات خود بدون هیچ بودجه و حمایت مالی دولتی و یا خصوصی فقط با حمایت‌های علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان، ادامۀ کار داده است.
نسخۀ مجازی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان قدمی دیگر در ادامۀ فعالیت‌های این نهاد است که قرار بر آن داشتیم تا به صورت رایگان در اختیار کودکان و نوجوانان سرزمینمان قرار گیرد. امکان دیگری نداشتیم تا برای رسیدن به آن لحظه از حمایت شما در خرید مقالات در نسخۀ مجازی برخوردار شویم.
با عضویت در سایت فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، و خرید حمایتی بسته‌های مقالات، به انتشار فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان کمک کنید.

کاربر عزیز، برای مشاهده محتوای این مدخل، باید در حساب کاربری خود وارد شوید و مدخل را خریداری کنید.

مبلغ قابل پرداخت: 4,000 تومان

خرید آنلاین


نکته مهم:
با خرید این مدخل دسترسی آن برای شخص شما باز خواهد شد. برای رعایت نمودن قانون کپی رایت از انتشار محتوای این صفحه جدا خودداری فرمایید. مدخل های خریداری شده در حساب کاربری شما قابل مشاهده میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *