اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی کشوری پهناور بود که بخشی از آن در قارۀ آسیا و بخش دیگرش در قارۀ اروپا قرار داشت. مساحت آن به 200 402 22 کیلومتر مربع می‌رسید و بیش از نیمی از اروپا و در حدود آسیا را دربر می‌گرفت. این سرزمین از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شرق به اقیانوس آرام، از جنوب به کرۀ شمالی، چین، مغولستان، افغانستان، ایران، دریای خزر و ترکیه، از غرب به دریای سیاه، رومانی، مجارستان، چکسلواکی (چک و اسلواکی)، لهستان، فنلاند و نروژ محدود بود. این کشور از پانزده جمهوری شوروی (شورایی) و چندین ناحیه و منطقۀ خودمختار تشکیل می‌شد. دهها جزیرۀ بزرگ و کوچک در اقیانوس منجمد شمالی و اقیانوس آرام نیز جزء خاک آن شمرده می‌شدند. این کشور در واقع امپراتوری پهناوری بود که در سال 1922 م پدید آمد و در سال 1991م ازهم پاشید. اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی را، به‌طور خلاصه، اتحاد شوروی، شوروی و گاهی نیز به‌نام پیشین آن، روسیه یا روسیۀ شوروی می‌نامیدند. اکنون اتحاد جماهیر شوروی به پانزده کشور تقسیم شده است.

کاربر گرامی
می‌دانید که فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برآمده از شورای کتاب کودک است. شورای کتاب کودک مؤسسه‌ای مردم نهاد است که نزدیک به 60 سال است که به فعالیت‌های فرهنگی و مردمی مشغول است.
شورا و فرهنگنامه در تمامی سال‌های حیات خود بدون هیچ بودجه و حمایت مالی دولتی و یا خصوصی فقط با حمایت‌های علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان، ادامۀ کار داده است.
نسخۀ مجازی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان قدمی دیگر در ادامۀ فعالیت‌های این نهاد است که قرار بر آن داشتیم تا به صورت رایگان در اختیار کودکان و نوجوانان سرزمینمان قرار گیرد. امکان دیگری نداشتیم تا برای رسیدن به آن لحظه از حمایت شما در خرید مقالات در نسخۀ مجازی برخوردار شویم.
با عضویت در سایت فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، و خرید حمایتی بسته‌های مقالات، به انتشار فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان کمک کنید.

کاربر عزیز، برای مشاهده محتوای این مدخل، باید در حساب کاربری خود وارد شوید و مدخل را خریداری کنید.

مبلغ قابل پرداخت: 4,000 تومان

خرید آنلاین


نکته مهم:
با خرید این مدخل دسترسی آن برای شخص شما باز خواهد شد. برای رعایت نمودن قانون کپی رایت از انتشار محتوای این صفحه جدا خودداری فرمایید. مدخل های خریداری شده در حساب کاربری شما قابل مشاهده میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.