اتحادیۀ صِنفی گروهی سازمان‌یافته است از افراد یک صِنف که پیشه و کار همسان دارند، مانند کارگران یک رشتۀ صنعتی یا دارندگان شغل یا حرفه‌ای خاص که برای حفظ حقوق مادی و معنوی اعضای صنف پدید می‌آید. کوشش در راه تعیین دستمزد یا سود مناسب، تعیین مدت زمان کار روزانه متناسب با نوع کار، بهبود محیط و شرایط کار، فراهم کردن امنیت شغلی، گسترش بازار کار، تأمین خدمات رفاهی و بهداشتی و حقوق دورۀ بیماری و ازکارافتادگی برای اعضای صنف از جمله هدفهای هر اتحادیۀ صنفی است. سبب پیدایش اتحادیۀ صنفی آن است که تک‌تک افراد یک صنف، به‌تنهایی، نمی‌توانند در برابر کارخانه‌داران ، کارفرمایان، بازرگانان بزرگ و گاه دولت از حق خود دفاع کنند. از‌این‌رو، افراد یک صنف در سازمانی گرد هم می‌آیند و برای رسیدن به خواسته‌های خود همفکری و همکاری می‌کنند. اتحادیۀ تراشکاران، اتحادیۀ پسته‌کاران، اتحادیۀ تاکسی‌رانان، اتحادیۀ نانوایان، اتحادیۀ حلبی‌سازان و اتحادیۀ کامیون‌داران نمونه‌هایی از اتحادیه‌های صنفی در ایران هستند. گاهی به‌جای کلمۀ اتحادیۀ صنفی، واژۀ سَندیکا، که واژه‌ای فرانسوی است، به کار برده می‌شود.

کاربر گرامی
می‌دانید که فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برآمده از شورای کتاب کودک است. شورای کتاب کودک مؤسسه‌ای مردم نهاد است که نزدیک به 60 سال است که به فعالیت‌های فرهنگی و مردمی مشغول است.
شورا و فرهنگنامه در تمامی سال‌های حیات خود بدون هیچ بودجه و حمایت مالی دولتی و یا خصوصی فقط با حمایت‌های علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان، ادامۀ کار داده است.
نسخۀ مجازی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان قدمی دیگر در ادامۀ فعالیت‌های این نهاد است که قرار بر آن داشتیم تا به صورت رایگان در اختیار کودکان و نوجوانان سرزمینمان قرار گیرد. امکان دیگری نداشتیم تا برای رسیدن به آن لحظه از حمایت شما در خرید مقالات در نسخۀ مجازی برخوردار شویم.
با عضویت در سایت فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، و خرید حمایتی بسته‌های مقالات، به انتشار فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان کمک کنید.

کاربر عزیز، برای مشاهده محتوای این مدخل، باید در حساب کاربری خود وارد شوید و مدخل را خریداری کنید.

مبلغ قابل پرداخت: 4,000 تومان

خرید آنلاین


نکته مهم:
با خرید این مدخل دسترسی آن برای شخص شما باز خواهد شد. برای رعایت نمودن قانون کپی رایت از انتشار محتوای این صفحه جدا خودداری فرمایید. مدخل های خریداری شده در حساب کاربری شما قابل مشاهده میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.