آبکاری پوشاندن سطح یک جسم است با لایه‌ای سخت و نازک از یک فلز. جسم ممکن است از فلز، پلاستیک، چینی، شیشه یا موادی مانند آنها باشد. آبکاری بیشتر از راه اِلِکترولیز انجام می‌گیرد. طلا، نقره، مس، روی، کروم، نیکل، و قلع از متداول‌ترین فلزهای پوشش‌دهنده هستند. آبکاری بیشتر برای جلوگیری از خوردگی و سایِش، بهتر کردن ظاهر از نظر رنگ و جَلا، به دست آوردن خواصی ویژه‌، مانند بازتاب نور، رسانایی الکتریسیته یا سختی مناسب، و افزایش ابعاد جسم انجام می‌شود. آبکاری را آب ‌دادن و آبِ فلزکاری نیز می‌گویند.

کاربر گرامی
می‌دانید که فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برآمده از شورای کتاب کودک است. شورای کتاب کودک مؤسسه‌ای مردم نهاد است که نزدیک به 60 سال است که به فعالیت‌های فرهنگی و مردمی مشغول است.
شورا و فرهنگنامه در تمامی سال‌های حیات خود بدون هیچ بودجه و حمایت مالی دولتی و یا خصوصی فقط با حمایت‌های علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان، ادامۀ کار داده است.
نسخۀ مجازی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان قدمی دیگر در ادامۀ فعالیت‌های این نهاد است که قرار بر آن داشتیم تا به صورت رایگان در اختیار کودکان و نوجوانان سرزمینمان قرار گیرد. امکان دیگری نداشتیم تا برای رسیدن به آن لحظه از حمایت شما در خرید مقالات در نسخۀ مجازی برخوردار شویم.
با عضویت در سایت فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، و خرید حمایتی بسته‌های مقالات، به انتشار فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان کمک کنید.

کاربر عزیز، برای مشاهده محتوای این مدخل، باید در حساب کاربری خود وارد شوید و مدخل را خریداری کنید.

مبلغ قابل پرداخت: 4,000 تومان

خرید آنلاین


نکته مهم:
با خرید این مدخل دسترسی آن برای شخص شما باز خواهد شد. برای رعایت نمودن قانون کپی رایت از انتشار محتوای این صفحه جدا خودداری فرمایید. مدخل های خریداری شده در حساب کاربری شما قابل مشاهده میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *