آبسه جمع شدن و مَحصور شدن چِرک (مایع معمولاً زردرنگ عفونی) است در میان بافتهای مُلتَهِب در نقطه‌ای از بدن پستانداران که دچار عفونت شده باشد. تشکیل آبسه دفاع طبیعی بدن است برای مبارزه با میکروبها و جلوگیری از پخش شدن عفونت. وَرَمِ آبسه به‌سبب جمع شدن چرک و گرمی و قرمزی آن به‌سبب هجوم خون زیاد به آن نقطه است. در این حالت است که می‌گویند بافتهای آن قسمت بدن ملتهب شده است. آبسه با درد و تَب همراه است. ممکن است در پوست، شکم، مغز، ریه، ریشۀ دندان، پستان، آپاندیس، گوش یا در برخی از قسمتهای دیگر بدن پدید آید. آبسه واژه‌ای است فرانسوی و در فارسی دُمَل نامیده می‌شود.

کاربر گرامی
می‌دانید که فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برآمده از شورای کتاب کودک است. شورای کتاب کودک مؤسسه‌ای مردم نهاد است که نزدیک به 60 سال است که به فعالیت‌های فرهنگی و مردمی مشغول است.
شورا و فرهنگنامه در تمامی سال‌های حیات خود بدون هیچ بودجه و حمایت مالی دولتی و یا خصوصی فقط با حمایت‌های علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان، ادامۀ کار داده است.
نسخۀ مجازی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان قدمی دیگر در ادامۀ فعالیت‌های این نهاد است که قرار بر آن داشتیم تا به صورت رایگان در اختیار کودکان و نوجوانان سرزمینمان قرار گیرد. امکان دیگری نداشتیم تا برای رسیدن به آن لحظه از حمایت شما در خرید مقالات در نسخۀ مجازی برخوردار شویم.
با عضویت در سایت فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، و خرید حمایتی بسته‌های مقالات، به انتشار فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان کمک کنید.

کاربر عزیز، برای مشاهده محتوای این مدخل، باید در حساب کاربری خود وارد شوید و مدخل را خریداری کنید.

مبلغ قابل پرداخت: 4,000 تومان

خرید آنلاین


نکته مهم:
با خرید این مدخل دسترسی آن برای شخص شما باز خواهد شد. برای رعایت نمودن قانون کپی رایت از انتشار محتوای این صفحه جدا خودداری فرمایید. مدخل های خریداری شده در حساب کاربری شما قابل مشاهده میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.