آئورت طولانی‌ترین و بزرگ‌ترین سُرخرَگ بدن انسان است که خون اکسیژن‌دار را از قلب به سراسر بدن، به‌جز درون ششها، می‌رساند. آئورت نخست از بَطنِ چپِ قلب به‌طرف بالا می‌رود، سپس کمی به عقب برمی‌گردد و به‌طرف چپ خَم می‌شود. به‌این‌ترتیب، کمانی تشکیل می‌دهد که به آن کمانِ آئورت می‌گویند. آئورت بعد به‌طرف پایین کشیده می‌شود و از قسمت عقب قفسۀ سینه و شکم می‌گذرد. میان سرخرگ آئورت و بطن چپ قلب دریچه‌ای است به‌نام دریچۀ سینی که دارای سه لَختِ نیم‌هِلالی است. هر بار که قلب می‌تپد، این دریچه باز می‌شود و خونِ تَصفیه‌شده (اکسیژن‌دار) با فشار وارد آئورت می‌شود. بعد، دریچۀ آئورت بسته می‌شود و نمی‌گذارد خون تصفیه‌شده به قلب بازگردد.

کاربر گرامی
می‌دانید که فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برآمده از شورای کتاب کودک است. شورای کتاب کودک مؤسسه‌ای مردم نهاد است که نزدیک به 60 سال است که به فعالیت‌های فرهنگی و مردمی مشغول است.
شورا و فرهنگنامه در تمامی سال‌های حیات خود بدون هیچ بودجه و حمایت مالی دولتی و یا خصوصی فقط با حمایت‌های علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان، ادامۀ کار داده است.
نسخۀ مجازی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان قدمی دیگر در ادامۀ فعالیت‌های این نهاد است که قرار بر آن داشتیم تا به صورت رایگان در اختیار کودکان و نوجوانان سرزمینمان قرار گیرد. امکان دیگری نداشتیم تا برای رسیدن به آن لحظه از حمایت شما در خرید مقالات در نسخۀ مجازی برخوردار شویم.
با عضویت در سایت فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، و خرید حمایتی بسته‌های مقالات، به انتشار فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان کمک کنید.

کاربر عزیز، برای مشاهده محتوای این مدخل، باید در حساب کاربری خود وارد شوید و مدخل را خریداری کنید.

مبلغ قابل پرداخت: 4,000 تومان

خرید آنلاین


نکته مهم:
با خرید این مدخل دسترسی آن برای شخص شما باز خواهد شد. برای رعایت نمودن قانون کپی رایت از انتشار محتوای این صفحه جدا خودداری فرمایید. مدخل های خریداری شده در حساب کاربری شما قابل مشاهده میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.