به مناسبت 19 آبان روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعۀ پایدار مقالۀ علم را از جلد هجدهم فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برایتان انتخاب کردیم.

عِلم تلاش و فعالیت انسان برای شناخت، درک و فهم پدیده‌ها و رویدادهای طبیعت، جهان و عالم است. علم با جستجو، کندوکاو، آزمایش، تجربه، تخیل، خلاقیت، پشتکار و دقت به‌دست می‌آید. علم به‌طور کلی از حوزه‌های علوم فیزیکی، علوم زیستی و علوم اجتماعی تشکیل می‌شود. علوم فیزیکی به مطالعۀ موجودات غیر زنده، علوم زیستی به مطالعۀ موجودات زنده و علوم اجتماعی به مطالعۀ جوامع انسانی می‌پردازد. حوزه‌هایی که از پیوند این علوم تشکیل می‌شود میان‌رشته‌ای نامیده می‌شود. به آنچه علم تولید می‌کند دانش (معرفت) علمی می‌گویند. فناوری محصول دیگر علم و حاصل کاربرد علم در عمل است. حوزه‌هایی مانند فلسفه، الاهیات، ادبیات و هنر نیز دانش تولید می‌کنند. در گذشته این حوزه‌ها جزو علم به شمار می‌آمد. آنچه امروز علم را از این حوزه‌ها جدا می‌کند روشهایی است که در علم به کار می‌رود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.