جلد ششم فرهنگنامه

فرهنگنامه کودکان و نوجوانان – جلد ششم

پدید آورنده: شورای کتاب کودک

زیر نظر: توران میرهادی (خمارلو) و ایران گرگین

ناشر: شرکت تهیه و نشر فرهنگنامه کودکان و نوجوانان (سهامی عام)

صفحه آرایی: مجید بلوچ و نوید بلوچ

نقشه ها: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب

چاپ اول: 1379

شابک: 0 -06 – 6356 – 964

شابک (دوره): 1 – 00 – 6356 – 964

جلد ششم فرهنگنامه که هم اکنون در پیش روی شماست حاوی 235 مقاله و 23 مدخل ارجاعی، 458 تصویر، 34 نقشه، و 25جدول است. این جلد از مقالۀ بااوباب آغاز می شود و با مقالۀ بوتسوانا پایان می یابد ولی همۀ مقاله های حرف ب را در بر نمی گیرد. در حدود صد مقاله و مدخلهای ارجاعی باقیمانده در جلد هفتم همراه با مقاله های حرف پ خواهند آمد.

با تجربه ای که در تنظیم نمایه و ارائۀ آن درجلد پنجم به دست آمد، درجلد ششم بخشی از ارجاعها و مقاله های بسیار کوتاه حذف شدند و به ارائۀ آگاهیهایی که در مقاله های اصلی می آیند بسنده شد. از 235 مقاله در این جلد 95 مقاله مربوط به ایران و اسلام، تاریخ، جغرافیا، ادبیات فارسی و مردم شناسی است که بعضی از آنها مانند بازار، باستان شناسی، باغ ایرانی، بوستان، بلوچ، بختیاری و مجموعۀ بندرها مقاله های بلند این جلد هستند. همچنین مقاله های بافت و بدن انسان، در زمینۀ زیست شناسی که مهمترین آگاهیها را به کمک تصویر و متن در اختیار کودکان و نوجوانان می گذارند، از جمله مقاله های بلند این جلد هستند. جغرافیای جهان نیز با مقاله های بلند برزیل و بنگلادش، صفحه های بسیاری را به خود اختصاص داده است.

فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان در سال 1377 ه ش کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شناخته شد. این عنوان افتخار بزرگی برای شورای کتاب کودک به عنوان مؤلف و سایر پدید آورندگان، مشاوران، یاوران، و یاری دهندگان فرهنگنامه است. این رویداد مهم فرهنگی رسالتها و مسئولیتها را سنگینتر و عمیقتر می کند و انتظار نسل جوان و اندیشمندان را نیز افزایش می دهد. در لوحۀ تقدیر کتاب سال خطاب به شورای کتاب کودک چنین آمده است:

” جمهوری اسلامی ایران در موقعیت مستحکم و با ثبات خویش بیش از پیش به شما عزیزان که سلاحتان قلم و ابزار رابطه تان دلیل و منطق است چشم دوخته است. در این نظام که بارزترین وجه هویت آن فرهنگ است، همت ورزیدن در امر کتاب و تألیف و تحقیق انسانی ترین و فاخرترین حضور در عرصۀ مشارکت جمعی است”…

دانلود فهرست مدخل های جلد ششم فرهنگنامه

Vol6 جلد ششم فرهنگنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.