آنتی‌بیوتیک

آنتی‌بیوتیک ماده‌ای شیمیایی است که گروهی از قارچها یا موجودات تک‌سلولی، آن را یا مادۀ اصلی آن را تولید می‌کنند و بر میکروبها (باکتریها و ویروسها) و قارچها اثر نابودکننده دارد. شمار زیادی از آنتی‌بیوتیکها به‌طور مصنوعی ساخته می‌شوند. پیش از کشف آنتی‌بیوتیکها برای بسیاری از بیماریهای میکروبی درمانی مؤثر وجود نداشت، اما امروزه با کمک آنتی‌بیوتیکها بسیاری از بیماریهای میکروبی درمان می‌شوند.

آلبومین

آلبومین ماده‌ای است چسبنده و ژلاتینی، از گروه پروتئینها، که در بیشتر بافتها و مایعات حیوانی و در بافتهای گیاهی یافت می‌شود. شناخته‌شده‌ترین آلبومین سفیدۀ تخم‌مرغ است. آلبومینِ سفیدۀ تخم‌مرغ را اُوالبومین، آلبومینِ شیر را لاکتالبومین و آلبومینِ خون را سِرومالبومین می‌نامند. سرومالبومین بیشتر از نصف پروتئینهای خون را تشکیل می‌دهد.

آلرژی

آلرژی واکنشی است که بدن در برابر آنچه نسبت به آن حساس است نشان می‌دهد. به‌همین‌سبب، آن را حساسیت نیز نامیده‌اند. به آنچه سبب آلرژی‌ می‌شود آلرژی‌زا (آلِرژِن) می‌گویند، مانند گَرد و خاک، گَردۀ گلها، بوها، کَپَک، نور، سرما، غذاها و خوراکیها، داروها و مواد شیمیایی. آلرژی‌زاها بیشتر بر بینی، چشم، ریه، معده و پوست اثر می‌گذارند و سبب عطسه، گرفتگی بینی، تنگی نفس، ریزش اشک، ناراحتیهای دستگاه گوارش، خارش و بیماریهایی مانند آسم، تبِ یونجه، اِگزِما و کَهیر می‌شوند.

آکنه

آکنه (جوش غرور جوانی) نوعی ضایعۀ التهابی پوست است که به‌شکل جوشهای چرکی و غیرچرکی معمولاً در صورت و قسمت فوقانی پشت و سینۀ نوجوانان و جوانان ایجاد می‌شود.