آمادگی جسمانی

آمادگی جسمانی توانایی انسان برای انجام دادن کارهای روزانه، فعالیتهای تفریحی و ورزشی با انرژی، قدرت کافی و بدون احساس خستگی بیش از اندازه است. آمادگی جسمانی برای سلامت عمومی بدن، همچنین انجام دادن فعالیتها و مهارتهای حرفه‌ای ورزشی اهمیت دارد. عاملهای تندرستی، تغذیه، سن و وراثت در بهبود و حفظ آمادگی جسمانی نقش اساسی دارند.

آکواریوم

آکواریوم مخزن آبی است که در آن جانوران و گیاهان آبزی را نگه‌داری می‌کنند و پرورش می‌دهند. این مخزن بیشتر از شیشه یا مادۀ شفاف دیگر ساخته می‌شود. اندازۀ آن ممکن است به کوچکی لیوان یا به بزرگی استخر باشد. به بنایی هم که در آن جانوران و گیاهان آبزی در مخزنهای گوناگون به نمایش گذاشته می‌شوند آکواریوم می‌گویند. از آکواریوم برای مطالعۀ جانداران آبزی، آزمایشها و پژوهشهای علمی و فیلم‌برداری در زیر آب نیز استفاده می‌شود. نگهداری و پرورش ماهیها، جانوران و گیاهان گوناگون آبزی در آکواریومهای کوچک نوعی سرگرمی نیز به‌شمار می‌آید. واژۀ آکواریوم برگرفته از واژۀ لاتینی آکوا به‌معنای آب است.

آکروباسی

آکروباسی حرکتهای هماهنگ بدنی، ژیمناستیکی و نمایشی است که گاهی با وسیله و گاهی بدون وسیله اجرا می‌شوند. انجام دادن این حرکتها به قدرت ماهیچه‌ها، چابُکی، سرعت عمل و حفظ تَعادُل بدن نیاز دارند. پشتک و وارو و بالانس زدن با وسیله‌هایی مانند دارحلقه‌، بارفیکس، پارالِل، تخته پَرِش و طناب نمونه‌هایی از حرکتهای آکروباسی هستند. به کسی که این حرکتها را انجام می‌دهد آکروبات یا آکروبات‌باز می‌گویند.

کبدی

کَبَدی ورزشی گروهی است که میان دو تیم هفت نفری برگزار می‌شود. در این بازی بازیکن مهاجم با تکرار پی‌درپی واژۀ کبدی با صدای بلند و واضح وارد زمین حریف می‌شود و بازیکنان مدافع تلاش می‌کنند که مهاجم را در زمین خود نگه‌ دارند تا وقتی‌که کبدی گفتن او قطع شود. ازاین‌رو، بازیکنان کبدی باید مهارتهایی ویژه داشته باشند مانند قدرت بدنی، مقاومت و بالا بودن قدرت تنفس، چابکی و مهارت در دویدن، همچنین بتوانند حرکات بازیکنان حریف را پیش‌بینی کنند.

کاراته

کاراته ورزشی است رزمی ‌که به‌صورت انفرادی یا تیمی ‌انجام می‌شود. به ورزشکاران این رشته کاراته‌کا می‌گویند. رقابتهای کاراته در سه بخش کومیته، کاتا و شکستنهای نمایشی، روی تشکی که تاتامی‌ نام دارد، برگزار می‌شود. ابعاد این تشک 8×8 متر است. در کومیته، دو کاراته‌کا با هم مبارزه می‌کنند. در کاتا، یک یا چند کاراته‌کا با یک یا چند حریف فرضی به مبارزه می‌پردازند و تکنیکهای تهاجمی ‌و دفاعی را به نمایش می‌گذارند. در بخش شکستنهای نمایشی، کاراته‌کاها در شکستن چیزهایی مانند تخته‌های چوبی یا قالبهای سیمانی با هم رقابت می‌کنند. کاراته ترکیبی است از دو واژۀ ژاپنی «کارا» و «تِه» به‌معنای دست خالی.

فوتبال

فوتبال ورزشی است گروهی که میان دو تیم یازده‌نفری در زمینی مستطیلی‌شکل و با توپ برگزار می‌شود. هریک از دو تیم می‌کوشد توپ را وارد دروازۀ تیم حریف کند و امتیاز به‌دست آورد. بازیکنان فوتبال می‌توانند با پا، سینه یا سر به توپ ضربه بزنند و فقط دروازه‌بانها مجازند در محوطۀ جریمه (پنالتی) با دست نیز توپ را بگیرند. در بعضی از کشورها مانند ایالات متحد امریکا به فوتبال ساکِر می‌گویند. واژۀ فوتبال مرکب از فوت به‌معنای پا و بال به‌معنای توپ است. فوتبال از محبوب‌ترین بازیها با توپ است و تماشاچیان بسیار دارد.