آنگولا

آنگولا کشوری است در کرانۀ جنوب غربی قارۀ افریقا که پیش از به استقلال رسیدن، افریقای غربی پرتغال نامیده می‌شد. آنگولا از شمال به جمهوری دموکراتیک کنگو، از شرق به زامبیا، از جنوب به نامیبیا و از غرب به اقیانوس اطلس محدود است.

آند

آند طولانی‌ترین رشته‌کوه جهان است که در قارۀ امریکای جنوبی قرار دارد. این رشته‌کوه در سراسر کرانه‌های غربی امریکای جنوبی، از دماغۀ هورن تا پاناما به‌طول 240 7 کیلومتر کشیده شده است. فقط رشته‌کوه هیمالایا، در تبت و شمال هند، بلندتر از آند است. بلندی بعضی از قله‌های آند به حدود 000 7 متر می‌رسد.

آندورا

آندورا یکی از کوچک‌ترین کشورهای جهان است. در جنوب غربی اروپا و در مرز کشورهای فرانسه و اسپانیا قرار دارد. مساحت آن 464 کیلومتر مربع است. مردمانش آن را دره‌های آندورا می‌نامند. پایتخت آن شهر آندورا لاوِلا است.

آنتیگوا و باربودا

آنتیگوا و باربودا کشوری است در قارۀ امریکای شمالی، در شرق دریای کارائیب، در اقیانوس اطلس، که از سه جزیرۀ آنتیگوا، باربودا و رِدُندا تشکیل شده است. این کشور بخشی از جزیره‌های آنتیل است و 442 کیلومتر مربع مساحت دارد. پایتخت آن سنت جانز است.

آنتیلها

آنتیلها نام عمومی چندین جزیرۀ بزرگ و کوچک است در شرق امریکای مرکزی، در دریای کارائیب و در اقیانوس اطلس. جزیره‌های کوبا، جامائیکا، پورتوریکو و هیسپانیولا را آنتیلهای بزرگ می‌نامند. جزیرۀ هیسپانیولا شامل دو کشور هائیتی و دومینیکن است. آنتیلهای کوچک در جنوب شرقی پورتوریکو قرار گرفته‌اند. جزیره‌های گوادالوپ، مارتینیک، گرانادا و ترینیداد و توباگو در شمار آنتیلهای کوچک هستند. آنتیلهای بزرگ، آنتیلهای کوچک و چندین جزیرۀ دیگر نزدیک آنها را جزیره‌های آنتیل نیز نامیده‌اند.