کویت

کوهی کرمانی، حسین (1338 یا 1337 – 1276 ﻫ ش) پژوهشگر و روزنامه‌نگار ایرانی است. او از نخستین کسانی است که به گردآوری ادبیات عامه پرداخته است.

کوک، جِیمز

کوک، جِیمز (James Cook، 1728-1779 م) دریانورد و نقشه‌نگار انگلیسی که فرماندهی سه بار سفر به اقیانوس آرام از مهم‌ترین کارهای اوست. این سفرها دستاوردهای علمی مهمی برای انگلستان و جغرافیدانان داشته است.

کُنگو

کُنگو رودی است که در مرکز و غرب افریقا جریان دارد. سرچشمۀ آن ارتفاعات جنوب جمهوری دموکراتیک کنگو و شمال شرقی زامبیا است. این رود در جمهوری دموکراتیک کنگو جاری می‌شود، بخشی از مرز این کشور با کنگو و آنگولا را می‌پیماید و به اقیانوس اطلس می‌ریزد. طول رود کنگو 700 4 کیلومتر است و پس از رود نیل، درازترین رود افریقا به‌شمار می‌آید. مساحت حوضۀ آبریز آن 000 457 3 کیلومتر مربع است. این رود به رود زئیر نیز معروف است.

کِلاویخو، روی گونزالِس دِ

کِلاویخو، روی گونزالِس دِ (Ruy Gunzales de Clavijo، درگذشت 1412 م) فرستادۀ پادشاه اسپانیا به دربار تیمور، بنیان‌گذار سلسلۀ تیموریان، است. او دیده‌های سفر طولانی خود از اسپانیا تا سمرقند را یادداشت کرده است. این یادداشتها در قرن شانزدهم میلادی با نام سفرنامۀ کلاویخو در اسپانیا منتشر شده است.

کشورهای مُشترک‌المَنافع انگلستان

کشورهای مُشترک المَنافع انگلستان نام اتحادیه‌ای است از کشورهایی که در گذشته مستعمرۀ بریتانیا (انگلستان) بودند و پس از به‌دست آوردن استقلال تا مدتی همبستگی خود را برای دستیابی به هدفهای اقتصادی و سیاسی مشترک حفظ کردند. اکنون این اتحادیه، که از 54 کشور تشکیل شده است، قدرت و سازماندهی پیشین خود را از دست داده و معمولاً هر کشور سیاستهای جداگانه‌ای دارد.

اِسلُوانی

اِسلُوانی (اسلوونی) کشوری است در اروپا. از شمال به اتریش، از شرق به مجارستان، از جنوب به کرواسی و از غرب به ایتالیا و دریای آدریاتیک محدود است. این کشور در حدود 251 20 کیلومتر مربع وسعت دارد و پایتخت آن شهر لیوبلیانا است. اسلوانی تا سال 1991م یکی از شش جمهوری یوگسلاوی بود.