کامرون

کامِرون کشوری است در غرب قارۀ افریقا. از شمال غربی به نیجریه، از شمال شرقی به چاد، از شرق به کشور افریقای مرکزی، از جنوب شرقی به کنگو از جنوب به گابُن و گینۀ استوایی و از جنوب غربی به اقیانوس اطلس محدود است. مساحت کامرون 350 476 کیلومتر مربع و پایتخت آن یائونده است.

کاستاریکا

کاستاریکا کشوری است در قارۀ امریکای شمالی. از شمال به نیکاراگوئه، از شرق به دریای کارائیب و کشور پاناما و از جنوب و غرب به اقیانوس آرام محدود است.مساحت کاستاریکا 100 51 کیلومتر مربع و پایتخت آن سان‌خوسه است.

کانادا

کانادا کشوری است در قارۀ امریکای شمالی، که از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شمال شرقی به گروئنلند، از شرق به اقیانوس اطلس، از جنوب به ایالات متحد امریکا و از غرب به اقیانوس آرام و آلاسکا محدود است. کانادا با 670 984 9 کیلومترمربع مساحت، پس از روسیه پهناورترین کشور جهان است. پایتخت آن اُتاوا است.

کامبوج

کامبوج کشوری است در جنوب شرقی آسیا که از شمال شرقی به لائوس، از شرق و جنوب شرقی به ویتنام، از جنوب غربی به خلیج تایلند و از غرب و شمال غربی به تایلند محدود است. مساحت کامبوج 035 181 کیلومتر‌مربع و پایتخت آن پنوم‌پِن است.

کابل

کابُل پایتخت و بزرگ‌ترین شهر افغانستان و مرکز ولایت کابل است که در شرق افغانستان، در میان رشته‌کوههای هندوکُش قرار دارد و رود کابل از میان آن می‌گذرد. کابل شامل دو بخش جدید و قدیم است که مرکز شهر در بخش قدیمی آن قرار دارد. جمعیت کابل در حدود 000 117 4 نفر است (برآورد سال 1397 ﻫ ش). در کابل، مردمی از اقوام افغانستان، از‌جمله تاجیکها، هَزاره‌ها و پَشتوها زندگی می‌کنند. مردم کابل مسلمان‌اند و به زبان فارسی دَری و نیز پَشتو سخن می‌گویند.

قِزل‌اوزَن

قِزل‌اوزَن رودی دائمی است در شمال غربی ایران که در استانهای کردستان، زنجان، آذربایجان شرقی و اردبیل جریان دارد. این رود از کوههای زاگرس شمالی سرچشمه می‌گیرد و در جنوب استان گیلان به دریاچۀ سد سفیدرود می‌ریزد. قِزِل‌اوزن از طویل‌ترین رودهای ایران و یکی از دو شاخۀ اصلی سفیدرود است.