آرژانتین

آرژانتین کشوری است در امریکای جنوبی که میان کوههای آند و اقیانوس اطلس واقع شده است. از شمال به بولیوی و پاراگوئه، از شرق به برزیل، اوروگوئه و اقیانوس اطلس و از جنوب و غرب به شیلی محدود است. جزیرۀ تیرادِل فوئِگو، که در انتهای جنوبی آرژانتین واقع است، به‌وسیلۀ تنگۀ ماژِلان از خاک اصلی آن جدا می‌شود. قسمت شرقی این جزیره جزء خاک آرژانتین و قسمت غربی آن، با بیشتر جزیره‌های اطرافش، جزء خاک شیلی است. مساحت آرژانتین 889 776 2 کیلومتر مربع است.

آرال

آرال دریاچه‌ای است در آسیای مرکزی. از شمال به قزاقستان و از جنوب به ازبکستان محدود است. در 282 کیلومتری شرق دریای خزر قرار دارد. نام این دریاچه را در بعضی از کتابهای قدیمی دریای آرال و دریای خوارزم نیز نوشته‌اند.

آرارات

آرارات کوه آتشفشانی خاموش است در شمال شرقی ترکیه، در نزدیکی مرز این کشور با ایران و جمهوری ارمنستان. این کوه را به ترکی آغری داغ و به اَرمَنی ماسیس می‌نامند. آرارات واژه‌ای است عِبری که از نام سرزمین باستانی اورارتو گرفته شده است. در تورات، کتاب دینی یهودیان، آمده است که کشتی نوح، پس از آرام گرفتن توفان، بر آرارات نشست. به‌همین‌سبب، آرارات را کوهِ نوح نیز نامیده‌اند. به روایت قرآن (سورۀ هود، آیۀ 44) جای نشستن کشتی نوح کوهِ جودی (به روایتی در نزدیکی موصل کنونی)

آذربایجان، جمهوری

آذربایجان، جمهوری کشوری است در آسیا، در منطقۀ قفقاز در ساحل غربی دریای خزر. این کشور از جنوب به ایران، از شرق به دریای خزر، از شمال به روسیه و گرجستان و از غرب به ارمنستان محدود است. جمهوری آذربایجان در حدود 600 86 کیلومتر مربع وسعت دارد.

آدریاتیک

آدریاتیک دریایی است از شاخه‌های دریای مدیترانه، میان کشورهای آلبانی، مونته‌نگرو، بوسنی و هرزگوین، کُرواسی، اسلوانی و ایتالیا. تَنگۀ اوترانتو، که 70 کیلومتر عرض دارد، دریای آدریاتیک را به دریای ایونی (دریای یونان)، شاخۀ دیگر مدیترانه، می‌پیوندد.

آتن

آتن پایتخت کشور یونان و یکی از شهرهای باستانی و تاریخی جهان است. در جنوب شرقی یونان، در نزدیکی خلیج سارونیک، قرار گرفته است. در حدود 400 کیلومتر مربع مساحت و 3 828 434 نفر جمعیت دارد (برآورد 2018م) و مهم‌ترین مرکز فرهنگی، سیاسی، اداری، تجاری و صنعتی یونان است.