آریان‌پور، امیرحسین

آریان‌پور، امیرحسین (1380-1303ﻫ ش) جامعه‌شناس، استاد دانشگاه و پژوهشگر ایرانی است. او در زمینه‌های تاریخ، جامعه‌شناسی، فلسفه و هنر به مطالعه و پژوهش پرداخت و در این زمینه‌ها، چند کتاب تألیف و ترجمه کرده است.

کانون اصلاح و تربیت

کانون اصلاح و تربیت سازمانی است برای نگهداری، اصلاح و بازپروری کودکان و نوجوانانی که مرتکب بِزِه یا جُرم (کار خلاف قانون) می‌شوند. هدف این سازمان جداسازی کودکان و نوجوانان بزهکار از مجرمان بزرگسال و ایجاد محیط و امکانات مناسب برای آنهاست، تا برای بازگشت به زندگی عادی در جامعه آماده شوند. بزهکاری کودکان و نوجوانان معمولاً گدایی، تخریبِ اموال دیگران، کتک‌کاری (ضرب‌و‌جَرح)، رانندگی بدون گواهینامه و خطرآفرین و دزدیهای کوچک است. گاهی نیز به‌وسیلۀ باندهای توزیع مواد مخدر به حمل و فروش این مواد مجبور می‌شوند.

کارناوال

کارناوال جشنی همگانی است که همه‌ساله در بیشتر کشورهای اروپایی و امریکایی، طی چند روز با تشریفاتی خاص برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان در این مراسم معمولاً با زدن نقابهای گوناگون و پوشیدن لباسهای رنگارنگ و غیرمعمول (فانتزی)، پیاده یا سوار بر ارابه، در خیابانها حرکت می‌کنند و با اجرای نمایشهایی همراه با موسیقی و رقص به شادی و پایکوبی می‌پردازند.

کار

کار فعاليتى است براى برآوردن نيازهاى فردى و اجتماعى، مانند کشاورزى، معلمی، خانه‌داری، پارچه‌بافی، ماشین‌سازی و نویسندگی که نتیجۀ آن توليد و توزيع کالا و ارائۀ خدمات گوناگون برای رونق اقتصادی و پیشرفت جامعه است. افراد برای انجام دادن کار به نیروی بدنی و فکری نیاز دارند. به کارى که در برابر مزد يا حقوق منظم انجام گيرد، شُغل گفته مى‌شود.

فقر

فَقر محرومیت از همه یا قسمتی از نیازهای اساسی مانند خوراک، پوشاک، مسکن، بهداشت و آموزش است. بسیاری از مشکلات و آسیبهای اجتماعی مانند جهل و بیسوادی، بیکاری و مهاجرتهای بی‌رویه، افزایش بیماریها، کاهش میزان متوسط عمر، ازهم‌گسیختگی خانواده و ازدیاد جرم و ناامنی از فقر به‌وجود می‌آی

فرهنگ

فرهَنگ مجموعه‌ای است از آداب‌ورسوم، علم و هنر، اندیشه و عقاید و روابط و رفتارهای اجتماعی و شیوه‌های زندگی انسان در پهنۀ حیات اجتماعی و فردی اعم از جوامع کوچرو یا یکجانشین. این مجموعه شامل همۀ ارزشهای مادی و معنوی در جامعه‌های انسانی است.