ضریح

ضَریح محفظه‌ای مشبک است به ‌‌شکلهای مختلف هندسی که از چوب یا فلزاتی چون فولاد، مس، آهن، طلا و نقره می‌سازند و شیعیان روی مزار امامان و بزرگان دین نصب می‌کنند تا حرمت آنها محفوظ بماند.

ضُحی

ضُحی نودوسومین سورۀ قرآن است که در مکه بر پیامبر اسلام نازل شده است و یازده آیه دارد. نام این سوره از نخستین آیۀ آن گرفته شده است که در آن بر ضحی، هنگام طلوع خورشید، سوگند یاد می‌شود.

ضمان

ضَمان (ضمانت) در اصطلاح حقوقی، عقد یا قراردادی است که در آن شخصی ضامن شخص دیگری می‌شود تا مالی را بپردازد که بدهکار است یا کاری را انجام دهد که تعهد کرده است و در صورت عدم پرداخت بدهی یا انجام نشدن تعهد، شخص ضامن انجام آن را به عهده می‌گیرد. این ضمانت را ضمان عقدی می‌گویند که قراردادی اختیاری است.

ضحاک

ضَحاک (اژی‌دَهاک) از چهره‌های داستانهای باستانی ایران و شاهنامۀ فردوسی است که بر جمشید شاه ایران پیروز شد و هزار سال با ستمگری حکومت کرد.

ضياءالسلطنه

ضياءالسلطنه (1290-1214 ﻫ ق) لقب شا‌ه‌بیگم، دختر فتحعلی‌شاه قاجار و از خوشنويسان دورۀ قاجار است که در نوشتن خط نسخ و شكسته مهارت داشت. مهم‌ترین اثر او قرآنى است كه در سال 1265 ﻫ ق به خط نسخ خوشنویسی کرده است، این قرآن در کتابخانۀ آستانۀ حضرت معصومه(س)، در قم، نگهدارى مى‌شود.